top of page
Obrázek autoraPřevzatý článek

Když sousedova kočka není zvaný host

Rodinný dům se zahradou má v Česku několik milionů lidí. K takovému bydlení neodmyslitelně patří i určitá forma sdílení prostoru se sousedy. Do takového sdílení patří i situace, kdy se nám po pozemku mohou prohánět všelijaká zvířata. Ne vždy to ale může být žádoucí. Někteří lidé mohou mít na určitý typ zvířat alergii, může to dráždit některé naše mazlíčky, mohou nám zanechat na pozemku nehezkou smradlavou vzpomínku a tak podobně. Pojďme se dnes zaměřit konkrétně na kočky. Zjistili jsme, jakým způsobem se dá jednoduchou a přirozenou cestou zabránit vstupu sousedových koček na náš pozemek.


Obrázky z Unsplash (Jari Hytönen, Annie Spratt, Amber Wolfe)


Kočka není pes

Průměrný cvičený pes je schopen porozumět významu až 165 lidských slov. Kočky prý zvládnou až dvakrát tolik, jen je jim to úplně jedno. A to je právě možnou příčinou problémů, které s cizími kočkami můžete mít. Jste jim lhostejní a vaši zahradu klidně považují za své teritorium, lovecké území, prostor k páření a třeba i toaletu. Vy naopak dáváte přednost zpěvu ptáků, nestojíte o mrtvé myšky na zápraží a záhonky si raději hnojíte sami. Jak tedy například sousedovým kočkám vysvětlit, že se s nimi o vlastní prostor dělit nechcete? Jde to. Stačí, když své území osadíte rostlinami, které kočky přirozeně odpuzují.


Rostliny z kočičího pekla

Následující rostliny fungují jako kočičí repelenty na přírodní bázi.


Kakost český (Geranium bohemicum)

Kakost je kočkám nepříjemný hned dvěma způsoby. Odpuzuje je pro ně nepříjemnou intenzivní vůní a současně vytváří povrch, po němž svými tlapkami chodí jen nerady.


Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Je to fascinující rostlinka pro své medicínské využití, ale skvěle vám pomůže i proti kočkám. Ty totiž mají velmi silně rozvinutý čich a výrazné vůně je dráždí.


Voňatka citronová (Cymbopogon citratus)

Voňatka je překrásná a voní po citrusových plodech. Co se na ní nelíbí kočkám? Narušuje jejich pachovou komunikaci. Vytváří pro ně zónu, kde takříkajíc nemají signál.


Routa vonná (Ruta graveolens)

Dorůstá výšky polokeře a svým majestátním vzhledem umí dotvářet charakter přírodní zahrady. Kočky ji přímo nesnáší, protože do ovzduší vylučuje pro ně závadné látky.


Polej obecná (Mentha pulegium)

Polej je nízce rostoucí půdopokryvná bylinka připomínající svou intenzivní vůní mátu. A kromě toho, že ji nesmírně proslavila písnička od kapely Nirvana? Ano, odpuzuje kočky.


Kopřivěnka psí (Coleus caninus)

Kopřivěnka by vám v zahradě, do které kočky nesmí, určitě chybět neměla. Její nafialovělé kvítky totiž kočkám připomínají zápach jejich nesmiřitelných nepřátel, psů. Bojí se jí.


Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Není jen skvělou bylinkou do kuchyně. Do svého okolí totiž dobromysl vyzařuje látku, vonnou silici zvanou carvacol. A ta na čichový aparát koček působí jako alergen.


Smil italský (Helichrysum italicum)

Je to polodřevitá trvalka, která je silně aromatická. Tak aromatická, že se jí i ty nejneposednější kočky raději vyhýbají obloukem. Nechtějí se jí dotknout, aby nezačaly vonět stejně.


Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)

Hlohyně je popínavý i plazivý keř, který kočkám vystavuje zákaz vstupu stejně důrazně, jako řidičům značka na silnici. Obsahuje kyanogenní glykosidy, které jim čpí.


Šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus)

Šalvěj se vyznačuje svou intenzivní vůní, která je ovšem pro kočky tak intenzivní, že má až omračující účinek. Zdroji tohoto pro ně tak silného zápachu se budou preventivně vyhýbat.


Ptáte se, jaká kouzla za tím stojí?

Je to vlastně prosté. Zatímco lidé disponují v průměru pěti miliony čichových buněk, kočky jich mají 200 milionů. To, co nám může připadat jako docela intenzivní vůně, je tedy odzbrojuje čtyřicetkrát větší silou. A protože se kočky řídí svými zvířecími instinkty – teritorium si značí a partnery vyhledávají na bázi čichových podnětů – silná aromata na ně působí rušivě.

Zmíněné druhy rostlin narušují jejich životní rutinu, orientaci, komunikaci. Jistě si nepůjdete odpočinout a posedět s přáteli a kávičkou vedle zapnuté sbíječky. Ten kravál by vám na klidu nepřidal a neslyšeli byste se. A zrovna tak, jako nás ohlušuje randál bouracího kladiva, dokážou nos koček „ohlušit“ intenzivní dráždivé vůně.


Správné místo je zásadní

Jak s rostlinnými repelenty pracovat? Obecně se doporučuje vytvářet cosi jako bariérovou ochranu. Abyste kočky odpudili, je třeba na hranicích pozemku či zahrady uvedené rostliny vysadit. Práci si můžete usnadnit tím, že zvolíte výsadbu do květináčů, které pak můžete volně přemísťovat podle potřeby. Třeba kolem plotu nebo mezi záhonky.

Důležité je zacílit na místa, která kočky lákají. Pokud si jemný štěrk na vysypané pěšince pletou s kočkolitem, postavte tu květináče v hustotě dvou repelentních rostlin na metr čtvereční. Kočku už tu neuvidíte. Dobré také je, že těmito pro kočky repelentními rostlinami řešíte víc než jeden problém.

Levandule a voňatka skvěle odpuzují i bodavý hmyz, čerstvý rozmarýn a dobromysl se v kuchyni neztratí, smil je skvělý pro domácí výrobu aromatických olejů. Odpuzujete tak nezvané kočky a přitom máte užitek navíc. Soused nemusí vůbec vědět, proč už se vaší zahradě jeho kočky vyhýbají.



172 zobrazení

Komentáře


Hledání podle štítků
bottom of page