top of page
Obrázek autoraPřevzatý článek

Proč vzrůstají počty nakažených legionellózou

Podle statistik v Česku dlouhodobě vzrůstá počet nákaz legionellózou. V posledních třech letech má onemocnění silně vzestupnou tendenci. V roce 2018 onemocnělo legionellózou 212 lidí, v roce 2019 280 lidí a v roce 2020 bylo 216 postižených. To je velký rozdíl oproti minulým letům, kdy bylo evidováno jen pár desítek případů.


Počet nakažených v roce 2020 byl tak druhý nejvyšší v tomto tisíciletí. Zbývá si položit otázku, proč se tomu tak děje. Na vině jsou zanedbané rozvodné systémy, stagnující voda v době koronavirové epidemie i nevhodně zvolená dezinfekce.


Legionella pneumophila ‒ charakteristika a onemocnění

Nejčastěji je onemocnění způsobeno druhem Legionella pneumophila, což je štíhlá, gramnegativní baktérie, která osídluje rozvody teplé vody a ventilační systémy. Ideální teplotní rozmezí pro ni je 20 až 45 °C. Při teplotě pod 20 °C je neaktivní, ale může přežívat dlouhou dobu.

K rozvoji onemocnění stačí vdechnout aerosol obsahující legionelly, které poté při infekci pronikají do plicních makrofágů, kde se pomnožují a způsobují akutní zápal plic, takzvanou Legionářskou nemoc. Onemocnění doprovází kašel a vykašlávání hlenu. Mírnější forma se pak nazývá Pontiacká horečka, při které zpravidla není nutná žádná terapie a odezní sama. Inkubační doba onemocnění je dva až deset dní.


Příznaky legionářské nemoci

Bakterie je známá od roku 1976, kdy se na sjezdu členů americké legie ve Filadelfii nakazilo velké množství lidí bakterií šířící se hotelovým ventilačním systémem. Odtud také získala své jméno. Rizikovou skupinu představují spíše muži než ženy a těžší průběh nemoci je možné očekávat také u kuřáků. Navzájem se mezi lidmi legionella nepřenáší.

Co nám říká vyhláška

Množství legionell ve vodě se stanovuje jako KTJ ‒ kolonie tvořící jednotku obsažených ve 100 ml vody a konkrétní hodnoty udává vyhláška č. 252/2004 Sb. Upřesňuje hygienické požadavky na teplou i studenou vodu a také rozsah kontrol. Pro zdravotnická zařízení, která obývají pacienti se sníženou imunitou není přípustná žádná přítomnost legionell. Pro nemocnice a ubytovací zařízení je přípustné množství v počtu 100 KTJ ve 100 ml vzorku.

Prevence legionellózy

Teplá voda by měla mít teplotu minimálně 50 °C a studená voda pod 20 °C. Pro ohřev vody se doporučuje používat průtokové ohřívače, v nichž voda nestagnuje tak, aby nedocházelo k rozvoji kontaminace ve formě tzv. biofilmů. Přihlédnout by se také mělo k materiálům, z nichž jsou potrubní systémy vyrobeny. Ideální je měď, plasty jsou méně vhodnou variantou. Voda v potrubí musí cirkulovat a nesmí tvořit žádné mrtvé kouty.

Riziko kontaminace ze stagnující vody

V současné době je kvůli koronavirové epidemii zavřeno množství veřejných budov ‒ úřady, školy, restaurace či sportovní areály, v nichž dochází ke stagnaci a chladnutí teplé vody, což vytváří ideální podmínky pro rozvoj legionell.

Ty vytvářejí odolné biofilmy (povlaky na vnitřních stranách potrubí), v nichž vegetují. Pro jejich vznik je ideální právě stagnující voda Aby se předešlo nákazám, je nutné celý systém před návratem lidí vysanitovat, což se může provádět pomocí chloru, chlordioxidu ozonu, UV záření nebo třeba termickým způsobem. Po každé odstávce se také doporučuje provést kontrolní rozbor teplé i studené vody.

Dezinfekce vody ‒ proč je chlordioxid nejlepší volbou

Ani ozon nebo UV záření nejsou schopné zničit odolné biofilmy. V boji s legionellou jsou nejúčinnější zbraní generátory chlordioxidu neboli oxidu chloričitého (ClO2). Ten se používá od 90. let minulého století a účinně hubí bakterie díky tomu, že proniká i dovnitř biofilmů.

Oxid chloričitý se vyrábí v generátoru chlordioxidu reakcí chloritanu sodného s chlorem, nebo s kyselinou chlorovodíkovou. Je daleko účinnější než volný chlor, jelikož vykazuje vyšší reziduální účinnost a silnější dezinfekční účinky. Do vody je zpravidla dávkován automaticky na základě impulzů z připojeného vodoměru. Chlordioxidem lze ošetřit vodu pitnou, teplou, užitkovou nebo i průmyslovou. Kromě odstranění legionelly spolehlivě hubí také spory hub, viry a řasy.

S látkami obsaženými ve vodě nevytváří jako volný chlor škodlivé trihalogenmethany, chlorfenoly nebo dioxiny. Dávkování je řízeno sofistikovaným softwarem, který lze obsluhovat prostřednictvím vzdáleného přístupu. Látka je připravována ze vstupních surovin přímo na místě dezinfekce, díky čemuž je zaručena její čerstvost a potažmo i maximální účinnost.





630 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page